MARMARAY’I PAYLAŞ
Kenya Cumhurbaşkanı Marmaray'ı Ziyaret Etti
Asya ve Avrupa’yı denizin altından demiryolu ile birbirine bağlayan Marmaray ilgi odağı olmaya devam ediyor. 29 Ekim’de açılışı yapılan Marmaray, işletmeye açıldıktan sonra 9 Nisan Çarşamba günü Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk konuğunu ağırladı.
 
Resmi bir ziyaret için ülkemize gelen Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru KENYATTA, Ankara’daki temaslarının ardından geldiği İstanbul’da Dünya Mühendislik harikası Marmaray’ı ziyaret etti.
 
Marmaray’ın Yenikapı İstasyonunda 1. Bölge Müdür Yardımcısı ve Marmaray Koordinasyon Komisyonu Başkanı Metin AKBAŞ tarafından karşılanan Konuk Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyete,  Marmaray’la ilgili inşaat çalışmaları, açılış ve işletmecilikle ilgili konular hakkında bir sunum yapıldı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünden Uzman Sırrı ÇÖMLEKÇİ tarafından da Marmaray’ın inşası sırasında yapılan arkeolojik kazılar ve buluntularla ilgili bilgi verildi.
 
“MARMARAY MÜKEMMEL BİR ULAŞIM SİSTEMİ”
 
Marmaray’la Yenikapı'dan Üsküdar'a geçen KENYATTA ve beraberindeki heyete Marmaray Üsküdar İşletme Yönetim Merkezindeki Süpervizör, Trafik Kontrolörü, Elektro Mekanik Sistemler, İletişim ve Bakım Koordinatör Masaları hakkında bilgi sunuldu.
 
Üsküdar’dan yine Marmaray’la Yenikapı'ya geçe KENYATTA,  burada imzaladığı anı defterine yakın gelecekte dünyanın en gelişmiş ekonomisine sahip olacak Türkiye’de inşa edilen Marmaray'ın, en gelişmiş ve mükemmel ulaşım sistemi olduğunu yazdı. 
 
Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru KENYATTA’ya Marmaray ziyaretinin anısına bir adet şilt takdim edildi.