16
Şubat
İletişim
MARMARAY’I PAYLAŞ
Elektrik ve Elektronik Tesisler

BİNA ve TESİSLERE AİT TEKNİK BİLGİLER

 

Aydınlatma

Sistemdeki Jeneratör, UPS  ve bunların yedeği olarak her 4 aydınlatma armatüründen birinde bulunan aküler sayesinde herhangi bir aydınlatma problemi gözükmesi mümkün değildir, her türlü acil durumda platform ve kaçış yolları aydınlatılmış olacaktır.
 
Kesintisiz Güç Kaynakları
Her bir UPS bağlı olduğu sistemleri 120-180 dakika arası besleme kabiliyetine sahiptir. Bu sistemler aydınlatma, yangın algılama, sinyal gibi kritik sistemleri beslemektedir. 
 
Yangın Koruma Sistemleri
Her bir istasyonda bulunan yangın söndürme sistemlerini besleyen elektrikli ve bunun yedeği dizel yangın pompaları bulunmaktadır.  Bu sayede sistem yedekli olarak çalışabilmektedir. Genelde metro istasyonlarında iki adet elektrikli pompa bulunurken marmaray istasyonlarımızda iki elektrikli bir dizel yangın pompası bulunmaktadır.
 
Çevresel Koruma Sistemleri
Olası bir yangında yolcuyu can kaybı yaşanmadan tahliye edebilmek için çok büyük duman tahliye fanları bulunmaktadır.  TVF ( Tünel ventilasyon fanları) dünyanın en büyük fanları arasındadır.  Türkiye’deki en büyük havalandırma fanları da Marmaray projesi kapsamındadır.  Fanların 500 – 750 – 1000 kW güçleri vardır.
 
Drenaj Sistemleri
Marmaray Kapsamında Türkiye’nin en kapsamlı drenaj sistemine sahibiz.  Toplam 7 pompa istasyonunda 36 adet pompayla tünel drenajı yapılmaktadır. Bunların arasında tünelin tam orta noktasındaki S5 pompa istasyonu 1,5 km öteye suyu drene etmektedir. 
 
 
 
 
 
Jeneratörler
Türkiye’nin en güçlü jeneratör grubu Marmaray’da (Yedikule ve İbrahimağa’da konuşlu) bulunmaktadır. (50 MVA) Jeneratör grupları 8 saat boyunca kesintisiz enerji sağlayabilecek kapasitedir. 
 
 
 
Asansörler
Sistemde toplam 11 adet asansör tesis edilmiş olup, Sirkeci’deki en derin asansör yüksekliği 60 metredir. 
 
 
 
 
Yürüyen Merdiven
Avrupa’nın en uzun (60m) ve yüksekliği yerden 30 metre olan yürüyen merdiveni Sirkeci’de bulunmaktadır. 
 
 
 
 
Tünel Geçiş Kayar Kapıları
Toplam 110 adet kapı ile  Hat 1 ve Hat 2’yi tünelde 200 metrede bir, tüpte ise 150 metrede bir birbirine bağlamaktadır.