MARMARAY’I PAYLAŞ
Marmaray Gebze-Halkalı

 

GEBZE-SÖĞÜTLÜÇEŞME, KAZLIÇEŞME-HALKALI BANLİYÖ HATLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ PROJESİ

 

Cumhuriyet tarihinin en büyük ulaşım projelerinden Marmaray 29 Ekim’de işletmeye açılmıştır. Bu parkurda 3 yeraltı (Üsküdar, Sirkeci ve Yenikapı) ve 2 yerüstü (Ayrılıkçeşmesi, Kazlıçeşme) istasyonu bulunmaktadır. Ayrılık Çeşmesi ile Kazlıçeşme arasındaki seyahat süresi toplam 18 dakikadır.

 

Marmaray projesine bağlanacak olan banliyö hatlarının iyileştirilmesi projesi kapsamında sürdürülen çalışmalar nedeniyle;

 

Pendik-Gebze arasındaki banliyö seferlerine 29.04.2012 tarihinde, Kazlıçeşme Halkalı arasındaki banliyö seferlerine 01.03.2013 tarihinde, Haydarpaşa-Pendik arasındaki banliyö seferlerine 19.06.2013 tarihinde ara verilmiş ve bu hat kesimlerinde iyileştirme çalışmaları kapanma tarihlerinden itibaren başlatılmıştır. Yüzey banliyö hatlarının iyileştirmesi ile ilgili inşaat çalışmaları devam etmekte olup, Gebze-Söğütlüçeşme ve Halkalı-Kazlıçeşme hat kesimleri inşaatı  tamamlandığında Marmaray’a bağlanacak ve Gebze-Halkalı arasında kesintisiz işletmeciliğe geçilecektir. Proje tamamlandığında yüzeyde 2 olan hat sayısı 3’e çıkartılacak, bunlardan 2’si banliyö işletmeciliği için 1 adedi ise şehirlerarası trenler ve hızlı trenlere hizmet verecektir. Böylelikle daha verimli bir tren işletmeciliği yapılmış olacaktır.

 

En son tekniklerle inşaat teknikleri ile yürütülen çalışmalar sonucunda Gebze’den Halkalı’ya 105 dakika içerisinde konforlu bir şekilde gitmek mümkün hale gelecektir.

 

Marmaray Projesinin hayata geçmesiyle toplam hat uzunluğu 76 km. olacak Gebze-Halkalı arasında 2-10 dakikada bir sefer yapılacaktır. Sistem tam olarak devre alındığında bir yönde saatte 75.000 yolcu taşınması planlanmıştır.