MARMARAY’I PAYLAŞ
Sıkça Sorulan Sorular
Marmaray istasyonlarına engelliler, yaşlılar ve çocuklu yolcuların erişimi nasıl sağlanmaktadır.
Bu tür yolcularımızın Marmaray’a erişimini sağlamak için her istasyonumuzda asansör ve uygun geçiş alanları bulunmaktadır.
Marmaray istasyonlarından hangi ulaşım vasıtalarına aktarma yapılabilmektedir?
Ayrılık Çeşmesi istasyonundan Kadıköy-Kartal metrosuna, Sirkeci istasyonundan Kabataş-Bağcılar Tramvay hattına , Vapur hatlarına, Yenikapı istasyonundan Kabataş-Bağcılar Tramvay hattına, Bursa,Yalova,Bandırma seferleri yapan İDO Ferbot iskelesine, Kazlıçeşme, Yenikapı, Üsküdar istasyonlarından İETT otobüs hatlarına aktarma yapılabilmektedir. Ayrıca Kazlıçeşme İstasyonu için İETT tarafından Yenibosna, Cevizlibağ,Edirnekapı ve Zeytinburnu Metro’ya yeni otobüs hatları tahsis edilmiştir.
Marmaray Yenikapı istasyonunda yapılan arkeolojik kazılar hakkında bilgi almak istiyorum.
Yenikapı istasyonunda yapılan arkeolojik kazılarla ilgili detaylı bilgilere istanbularkoloji.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.
Bisikletim ile trenlerde seyahat edebilir miyim?
-Bisiklet ile pazar ve bayram (tam tatil) günleri tam gün, diğer günlerde ise yolcu yoğun saatler (07:00-09:00 ile 16:00-20:00 arası bisiklet kabul edilmez) dışında ek bir ücret ödemeden seyahat edilebilir.
Marmaray trenlerine bagaj, koli, havaleli eşyalarımla seyahat edebilir miyim?
Yanında ağırlığı 30 kg’ dan fazla veya ölçüleri 120x50x60 cm den büyük 5 parçadan fazla yükle binilmez. Bu ölçülerden büyük eşya ile seyahat etmek isteyen yolcularımızın bu eşyalarından her biri için fazladan 1 geçiş bedeli ödemeleri zorunludur.
Marmaray trenlerine köpeğimle birlikte seyahat edebilir miyim?
Aşağıda belirtilenlerin haricinde istasyon ve araçlara hiçbir hayvan sokulmaz. Bunlar; Görme özürlülere refakat eden klavuz köpekler, Boyun tasması olması ve kucakta taşınması şartıyla süs köpekleri,Küçük kafes hayvanları (serbest kaldığında yolculara zarar verebilecek yırtıcı, zehirli vs. hayvanlar hariç)
Marmaray trenlerinde veya istasyonlarında fotoğraf veya film çekebilir miyim?
Gar, İstasyon ve trenlerimizde fotoğraf veya film çekimi yapılması için önceden izin alınmalıdır.
Marmaray’la ilgili bilgi, memnuniyet, öneri ve şikayetlerimi nasıl ve nereye bildirebilirim?
www.marmaray.gov.tr web adresini inceleyebilir, marmarayyolcumusteri@tcdd.gov.tr adresine, 444 82 33 no.lu telefona veya işyerlerimizde bulunan memnuniyet, öneri ve şikayet kutularına her türlü talebinizi yazabilirsiniz.
Trende veya herhangi bir işyerinizde bulduğum eşyayı kime teslim edebilirim?
İşyeri amirine veya orada çalışan gişe/güvenlik personelimize model düzenlettirmek suretiyle teslim edebilirsiniz. Teslim alınan bulunmuş eşyalar müracaatları halinde sahiplerine tutanak tutulmak suretiyle imza karşılığı teslim edilir.
Trende veya istasyonda kaybettiğim eşya için ne yapabilirim?
Yolcularımız yanlarında taşıdıkları el bagajlarında ve diğer şahsi eşyaların korunması ve kollanmasından sorumludur. Herhangi bir şekilde sahipsiz veya terk edilmiş olarak bulunan eşyalar şüpheli çanta veya paket muamelesi görecektir. Ancak yine de İşyeri amirine veya orada çalışan gişe/güvenlik personelimize kaybettiğiniz eşyanızı bildirir ve özelliklerine ilişkin model düzenlettirilmesi halinde ve eşya bulunduğu takdirde sahibine gerekli bildirim yapılarak teslim edilir.
Batırma tüp tünel gibi terimlerden bahsediliyor. Bunların içeriği nedir?
Batırma tüp tüneller, yüzer yapılar olarak inşa edilmiş ve sonra önceden taranmış bir kanalın içine batırılmış ve üzerleri örtü tabakası ile kaplanmıştır (gömülmüş). Batırma tüneller, esasen kontrol edilebilir uzunluklarda prefabrike olarak üretilen bir dizi tünel elemanından oluşturulur; bu elemanların her biri, genellikle 100 m uzunluğundadır ve bu elemanlar, tünelin son halini oluşturmak üzere, suyun altında bağlanıp birleştirilirler. Her elemanın uç taraflarında geçici olarak yerleştirilen bölme setler bulunur; bu setler, elemanların içleri kuruyken yüzmelerini sağlar. Fabrikasyon işlemi, kuru bir dok içinde tamamlanır veya elemanlar, bir gemi gibi denize indirilir ve daha sonra son montaj yerine yakın bir yerde yüzer parça halinde üretimleri tamamlanır (detaylı bilgiye www.marmaray.gov.tr adresi –Marmaray -Marmaray özellikleri –Marmaray teknik özellikleri bölümünden ulaşılabilmektedir.)
Marmaray istasyonları depreme karşı dayanıklı mıdır?
Marmaray 7.5 büyüklüğünde bir depreme dayanacak şekilde tasarlanmıştır, öte yandan, Marmaray'ın tünel inşaatını gerçekleştiren Japon TAISEI firmasının yaptıkları testlerde tünelin daha şiddetli ( 9 şiddetindeki) sarsıntılara da dayanabileceği belirtilmiştir.
Sisli havalarda Marmaray trenleri çalışıyor mu?
Her türlü hava şartlarında Marmaray trenlerimiz seferlerine ara vermeden (etkilenmeden) çalışmaktadır.